Smrt odbornosti?

2. 01. 2022 20:57:50
Klimatoložka J. Curry zhodnotila rok 2021 a dotýká se problémů vědy, a to jak obecně, tak v klimatologii a ve vztahu ke Covidu. Dovoluji si přeložit části celé eseje s vlastními poznámkami (kurzívou).

Celá esej je v originále zde, níže jsou uvedené jenom ty části, které považuji ze svého pohledu za relevantní. Doplňující a vysvětlující poznámky v původním textu jsou v hranatých závorkách.

Smrt odbornosti [jako důsledek měnících se informací o Covidu-19]

"Řídit se vědeckými poznatky" se ukazuje téměř jako vtip. Pokusy vytvořit a prosadit různá kovidová "konsenzuální" prohlášení, počínaje jeho původem, rouškami, způsobem přenosu, léčbou atd. většinou ztroskotaly. WHO [Světová zdravotnická organizace] a CDC [Středisko pro prevenci a řízení epidemií v USA] si udělaly dost ostudy.

Různá fiaska s konsensem o covidu měla nepříznivý dopad na důvěru odborníků a odbornost v různých oblastech. Ukázalo se, že "kontroly faktů" ("fact checking") v médiích jsou (většinou) stranickým a politickým prosazováním dogmat. Vědci hrající si na politiky a politici zneužívající vědu k politickým cílům se stali endemickým jevem.

Poznámka: Nedávno musel Facebook u soudního líčení přiznat, že jeho tzv. kontrola faktů spočívá pouze v prezentaci (převážně levicových a progresivních) názorů. Výše uvedená kritika by ale neměla vést k nějakému totálnímu zavržení vědeckých oborů týkajících se virů, a to včetně imunologie. Např. rychlost vývoje vakcín přes jejich dílčí nedostatky považuji za fantastický úspěch, téměř za zázrak moderní vědy. Bohužel, skutečný vývoj pandemie nám také ukázal, že přehnaná víra ve vědu, tedy spíše v interpretaci vědy, která zanedbává nejistoty, může vést k nereálným představám a k frustraci z nenaplněných slibů a nadějí (viz nenaplněná „Tečka za koronavirem“). Zde vidím i jistou paralelu s klimatologií, kde se také do značné míry upozaďuje ohromný díl nejistoty spojený s naší velmi nedokonalou znalostí chování klimatu, zejména ve spojitosti s aerosoly a oblačností, a kde se také příliš nezmiňují mnohé problémy spojené s navrhovanými cestami k tzv. "ochraně klimatu".

Kultura zákazů ("cancel culture")

Další rány odbornosti přicházejí zevnitř univerzit a prosazování dogmat v mnoha oborech. Mnoho akademiků opustilo akademickou půdu, někteří i nedobrovolně. Šílené zaměření na gender, diverzitu a další „progresivní“ témata na úkor tradičních akademických hodnot a ufňukaní woke-babies ["progresivní" jedinci přecitlivělí na všechno možné] udělali z mnoha univerzit dost nefunkční, dokonce spíše děsivá místa.

V rámci politiky a populární kultury se také rozmohla kultura zákazů, [tedy vytlačování nepohodlných názorů a jejich nositelů ze sociálních nebo profesionálnách kruhů]. Hrdinkou [do jisté míry paradoxní] se stává J. K. Rowlingová, bránící zdravý rozum v souvislosti s genderem a pohlavím.

V poslední době se stále častěji ozývají hlasy proti takovým nesmyslům, které se asi nejvíce objevují v USA.

Poznámka: V Evropě se proti této šílené vlně progresivismu překvapivě ostře vyjádřil francouzský prezident E. Macron. Bohužel se tento mor v Evropě šíří také, zejména v tzv. měkkých vědách, kde často stačí se našprtat „správné“ názory bez vazby na logiku, matematiku a fyziku. A takto indoktrinovaní jedinci jsou pak často nejpřesvědčenějšími zastánci uhlíkové neutrality, a protože nejsou v praxi často jinak uplatnitelní, živí se hlavně kibicováním těch, kteří jim zajišťují největší díl tepla, elektřiny a potravin, ale kteří zase nemají tolik času a energie k oponenturám.

Inovace

Co se týče dobrých zpráv, spěch s vývojem vakcín proti Covidu přinesl nejen několik inovativních výzkumů, ale ukázal, jak rychle může výzkum přejít od aplikací k nasazení. Zdá se, že to podnítilo ducha inovací, který hledá ve vědě a technice lepší řešení našich současných problémů. Kolem těchto záležitostí (pro nejrůznější aplikace včetně odolnosti proti změně klimatu) se točí spousta rizikového kapitálu a peněz od miliardářů, čemuž se dostalo povzbuzení zřejmě i díky vakcínám proti Covidu-19.

Poznámka: J. Curry vakcíny přes všechny jejich nedostatky obhajuje, podobný postoj zastává i autor tohoto překladu.

Covid také podnítil vývoj nových (a levnějších!) online pracovních, jednacích a konferenčních platforem, které usnadňují práci a jednání na dálku a také uskutečnění konferencí. Práci na 6. zprávě IPCC (AR6) se podařilo dokončit, aniž by hordy vědců cestovaly po celém světě. Pro mnoho vědců je cestování spíše ztrátovou aktivitou, která jim snižuje produktivitu.

Poznámka: S tímto stanoviskem se asi mnoho vědců nemusí ztotožnit; pro mnohé je osobní jednání nenahraditelné, popř. třeba rádi cestují a navštěvují jiná vědecká pracoviště.

Substack

V posledních několika letech došlo k masivnímu poklesu sledovanosti mainstreamových médií, a to z dobrých důvodů. Ve Spojených státech již mainstreamová média nepředstírají objektivitu ani skutečné pátrání po objektivních skutečnostech.

Poznámka: Bohužel se výše uvedená poznámka týká i veřejnoprávních médií v Evropě, i když připouštím, že v menší míře. Ještě jsem neviděl v České televizi redaktora, který by podrobil důkladné věcné kritice názory nějakého zeleného politika nebo aktivisty, v naprosté většině jenom souhlasně kývají.

Zhruba před rokem byl spuštěn nový systém pro publikování, který se nazývá Substack. Substack přilákal na platformu několik seriózních novinářů a přidala se k němu spousta dalších z mnoha různých oborů. Jedním z klíčů k úspěchu je, že Substack přišel na to, jak si jeho novináři mohou skutečně slušně vydělat na živobytí [aniž by museli naplňovat ideologické zaměření média, které je živí].

Klima

Před několika týdny si J. Curry všimla tohoto citátu: "Klimatická změna" je jen mentální tetování – fráze, kterou vyvoláváme s nádechem vědecké sofistikovanosti, abychom si dodali jakýsi pocit znalosti o nepoznaném".

Tento výrok v podstatě vystihuje celou věc. Klimatická "věda" se [v prezentované verzi] stala nudnou, většinou se pohybuje po povrchu věci. I kdybychom předpokládali, že tato část vědy je "vyřešena" ("settled"), politická diskuse ohledně těchto otázek je ještě nudnější [a jednostrannou] – politici nabízejí v podstatě neproveditelná řešení, která nás v případě „úspěšné“ (dokonané) realizace dost pravděpodobně přivede do horší situace, než kdybychom nedělali nic. Např. nebudeme mít dostatek elektřiny a paliva na vytápění v zimě.

Závěrečná poznámka:

Chtěl bych zdůraznit výrok „Chystáme technologickou revoluci za pomoci technologií, které ještě nemáme“, který v souvislosti s prosazovanou uhlíkovou neutralitou nedávno pronesl Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti. Zda je toto „zelené“ směřování, pro které zatím nemáme adekvátní technologie v prakticky použitelném měřítku, správné, ukáže budoucnost, ale i vzhledem k výšu uvedenému existuje spousta důvodů k pochybnostem. Jenom doufejme, že to nebude budoucnost ve stylu Rudých Khmérů, kteří kdysi skutečně dokázali razantně snížit uhlíkové emise Kambodže, v roce 1979 téměř až do stádia uhlíkové neutrality.

Autor: Milan Šálek | neděle 2.1.2022 20:57 | karma článku: 26.03 | přečteno: 664x

Další články blogera

Milan Šálek

Více solárních a větrných elektráren – dražší elektřina!

Podíváme-li se na energetický mix států Evropské unie, vidíme celkem jednoznačnou závislost: Čím více solárních a větrných elektráren, tím dražší elektřina, zatímco u podílu jaderných zdrojů je tomu spíše naopak.

15.11.2023 v 17:48 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 640 | Diskuse

Milan Šálek

Zbourají družice klimatologické dogma?

Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.

28.9.2023 v 23:45 | Karma článku: 34.00 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Milan Šálek

Ministr Hladík podporuje větší likvidaci hmyzu

Ministr životního prostředí si stýská nad úbytkem hmyzu a zároveň připravuje cestu technologiím, které je budou ve větší míře likvidovat.

30.8.2023 v 22:10 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 417 | Diskuse

Milan Šálek

Opět nás straší klimatickou změnou

Ve sdělovacích prostředcích se ve zvýšené míře opět objevují katastrofické zprávy o tom, jak nastane klimatická apokalypsa, pokud průměrná teplota (odchylka od průměru) u zemského povrchu překročí 1,5 °C.

19.5.2023 v 19:06 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 3253 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6057 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1613

Odborník, který se živí meteorologií a který si rád ověřuje (dez)informace, které se často týkají fenoménu tzv. klimatických změn.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...