Rakouské zelené pokrytectví

13. 02. 2022 13:12:59
Rakouský deník Kronen Zeitung otiskl zajímavý článek o současném stavu elektroenergetiky v Rakousku. Titulek článku, který odkrývá nepříjemnou pravdu o stavu tamní elektroenergetiky, zní „Velká elektrická lež“.

Článek, jehož originál je zde, se opírá se o informace blíže nespecifikovaného „whistleblowera“, odborníka v energetice, který chce sdělit svému okolí pravdu, byť je pro velkou část rakouských občanů velmi nepříjemná. Jak napověděl titulek, je o poněkud odlišném skutečném stavu rakouské elektroenergeticky oproti zeleně nalakovaným představám, které jsou navozovány ve vyhlášeních většiny rakouských politiků. Zarážející, ale příznačné pro dnešní potřeštěnou dobu je, že pravda (či jen vlastní názor) se dnes často musí sdělovat pokoutně.

V článku se píše (volný překlad úryvků ze zmíněného článku, v závorkách doplněný vlastními poznámkami): Pro zapřisáhlé odpůrce jaderné energetiky v Rakousku (a koneckonců i u nás) je docela zajímavé sdělení, že v poslední době protékalo rakouským elektrickým vedením značné množství elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách, zatímco rakouská vláda podniká v Bruselu právní kroky právě proti taxonomii, která zařadila (byť s nelehkými podmínkami) jádro mezi přinejmenším dočasně podporované zdroje. V prosinci byla v Rakousku pouze polovina proudu vyrobena z obnovitelných zdrojů, zbytek byla energie z uhelných, plynových a jaderných elektráren, a to hlavně z okolních zemí, na kterých je navíc Rakousko energeticky závislé.

Na závěr článku si nejmenovaný energetik postěžoval, že i projektům v oblasti obnovitelné energie se kladou velké překážky, že stačí jedno mraveniště nebo nález vzácnějšího živočicha, aby projekt vodní elektrárny nebo větrné turbíny vzal za své. Závěrečná věta zní: Zatímco jsme pod obrovským tlakem, abychom co nejdříve zrušili spalování fosilních paliv, musíme o plyn prosit Putina (konec úryvků z článku).

Pro ty, kteří by poukazovali na velmi slušný podíl obnovitelných zdrojů, je nutné připomenout, že 42 % rakouské elektřiny se ročně vyrábí z vodní energie vlivem velmi výhodných geografických podmínek, většinou na konci jara a v létě. Výše uvedený článek zřetelně nechce rehabilitovat jadernou energetiku v Rakousku, protože přiznání rakouské veřejnosti a politiků, že udělali před lety s jádrem hloupost (mírně řečeno), je asi nepředstavitelná. Ale aspoň sděluje nepříjemnou pravdu: Okolní země umožňují Rakousku z velké části svítit, topit a vůbec fungovat, a to hlavně pomocí „nezelené“ energie, takže je mimořádně pokrytecké, když proti této energii ostentativně vystupují. Také je důležité potvrzení, že takzvaná zelená transformace činí státy Evropy stále činí stále více závislejšími na ruských dodávkách plynu, přičemž případné náhrady jsou velmi pravděpodobně nedostatečné a zcela jistě podstatně dražší. Navíc se Rusko s Čínou dohodlo na budoucích dodávkách ropy a zemního plynu z bohatých sibiřských nalezišť, takže poté, co bude dostavěn plynovod Síla Sibiře 2,nebude během několika let Rusko evropské peníze potřebovat vůbec. Co to znamená, si každý přemýšlející člověk dovodí.

Z článku plyne i jedna často opomíjená skutečnost: Rakouský energetik si postěžoval, že větrným a vodním elektrárnám, tedy těm úředně „zeleným“ zdrojům, se klade stále více překážek z důvodu skutečné ochrany přírody, která je často v rozporu s klimatologicko-ideologickým třeštěním. Ty větrné elektrárny je totiž ve střední Evropě vhodné stavět kvůli vyšší energii větru většinou ve vyšších polohách, které jsou však považovány za cenné z hlediska krajiny a životního prostředí.

Srovnejme nápady zastavět některé evropské země větrnými elektrárnami, které stejně musejí být zálohovány hlavně fosilními či jadernými zdroji (byť se hodně básní o vodíku), s nekompromisním postojem Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, která úspěšně bojuje proti třem (zdůrazňuji: třem) statickým stožárům, které slouží velmi cennému výzkumu námrazy a také vývoji zařízení na ochranu ptáků na stožárech vysokého napětí a které mají zhruba poloviční výšku než běžná větrná elektrárna. Jako hlavní důvod vynucené demontáže výzkumných stožárů je považováno narušení rázu krajiny. Jsem zvědavý, zda tento důvod, tedy narušení rázu krajiny, bude mít stejnou závažnost i pro posuzování případné výstavby větrných elektráren, jejichž rychle rotující vrtule navíc zabíjejí kvanta hmyzu, ale i netopýry a ptáky, zejména dravce, kteří mnohdy patří mezi chráněné druhy. Také v Německu už sílí odpor proti další výstavbě větrných elektráren, a to často právě z důvodu ochrany přírody a krajiny.

Dovoluji si připomenout, že proti nerozumnému a necitlivému prosazování obnovitelných zdrojů a za promyšlenější plány v energetice, které by neměly vést k hospodářskému úpadku a neměly by nadměrně škodit životnímu prostředí, lze podepsat petici, jejiž odkaz ale nelze z důvodů pravidel tohoto blogu uvést.

Autor: Milan Šálek | neděle 13.2.2022 13:12 | karma článku: 32.84 | přečteno: 1274x

Další články blogera

Milan Šálek

Více solárních a větrných elektráren – dražší elektřina!

Podíváme-li se na energetický mix států Evropské unie, vidíme celkem jednoznačnou závislost: Čím více solárních a větrných elektráren, tím dražší elektřina, zatímco u podílu jaderných zdrojů je tomu spíše naopak.

15.11.2023 v 17:48 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 640 | Diskuse

Milan Šálek

Zbourají družice klimatologické dogma?

Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.

28.9.2023 v 23:45 | Karma článku: 34.00 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Milan Šálek

Ministr Hladík podporuje větší likvidaci hmyzu

Ministr životního prostředí si stýská nad úbytkem hmyzu a zároveň připravuje cestu technologiím, které je budou ve větší míře likvidovat.

30.8.2023 v 22:10 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 417 | Diskuse

Milan Šálek

Opět nás straší klimatickou změnou

Ve sdělovacích prostředcích se ve zvýšené míře opět objevují katastrofické zprávy o tom, jak nastane klimatická apokalypsa, pokud průměrná teplota (odchylka od průměru) u zemského povrchu překročí 1,5 °C.

19.5.2023 v 19:06 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 3253 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6057 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1613

Odborník, který se živí meteorologií a který si rád ověřuje (dez)informace, které se často týkají fenoménu tzv. klimatických změn.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...